mwm

Uszkodzenia

Turbosprężarka została zaprojektowana tak aby bezawaryjnie pracować przez cały okres „życia” silnika. Dlatego, prawidłowo eksploatowana, powinna działać bezawaryjnie przez wiele setek tysięcy kilometrów. Praktyka pokazuje jednak, że założenia konstruktorów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Dlaczego tak się dzieje? Chęć osiągnięcia jak najlepszych osiągów silnika prowadzi do coraz bardziej wyrafinowanej technologicznie budowy turbosprężarki. Niestety, wraz ze wzrostem precyzji wykonania jej elementów, spada ich tolerancja na niepożądane czynniki zewnętrzne. Turbosprężarka stała się jednym z najwrażliwszych podzespołów silnika. Poniżej przedstawione zostały najczęstsze przyczyny uszkodzeń elementów turbosprężarki.

 1. Turbosprężarka była eksploatowana przy zbyt niskim ciśnieniu oleju. Przyczyn może być kilka: zużyta pompa olejowa, zbyt niski poziom oleju, niedrożny lub niecałkowicie drożny przewód zasilający olejem turbosprężarkę. brak oleju
  Charakterystyczne dla tego przypadku są widoczne ślady materiału łożyska pozostawione na wałku.

 2. W oleju silnikowym znajdowały się zanieczyszczenia. Łożyska wirnika turbosprężarki nie są odporne na żaden typ zanieczyszczenia oleju. Rodzaj zużycia łożyska, widoczny na zdjęciu, pojawi się przynajmniej w dwóch przypadkach: gdy do oleju dostanie się woda z układu chłodzącego lub gdy w oleju nagromadzi się zbyt duża ilość zanieczyszczeń stałych. Zanieczyszczenia te mogą pochodzić z produktów spalania - sadza, bądź być efektem zużycia elementów silnika - panewki, wałek rozrządu, wałek wyrównoważający, pompa oleju. Drobiny tego typu nie są w całości zatrzymywane przez filtr oleju. Ich nagromadzenie przyczynia sie do bardzo szybkiego zużycia łożysk turbosprężarki.
  zanieczyszczenie
  Widoczne poprzeczne bruzdy na wałku, w miejscu współpracy z łożyskiem.

 3. Wirnik turbosprężarki osiągnął zbyt wysokie obroty - OVERSPEED Sytuacja taka ma miejsce gdy pojawią się problemy ze sterowaniem turbiną. W turbosprężarkach starszej generacji gdy zablokuje się zawór obejściowy turbiny. W nowszych, gdy zablokuje się mechanizm zmiennej geometrii kierownic turbiny. Przy czym za niewłaściwe działanie kierownic może odpowiadać uszkodzone sterowanie, pneumatyczne bądź elektroniczne. Ostatnim i popularnym sposobem "osiągnięcia" tego rodzaju uszkodzenia jest niefachowo przeprowadzony CHIP TUNING.
  overspeed
  Widoczne odrywające sie kawałki materiału koła kompresora.

 4. Spaliny o zbyt wysokiej temperaturze. Sytuacja taka zdarza się między innymi gdy: niewłaściwie pracuje jeden lub kilka wtryskiwaczy, częściowo zatkał się filtr cząstek stałych - DPF lub katalizator. Podwyższona temperatura spalin przegrzewa turbinę i wałek. Końcówki łopatki turbiny zaczynają się odrywać.

 5. Ciało obce dostało się do turbiny lub kompresora.
  over_turbo Efekt dla turbiny widoczny na zdjęciu po lewej, dla kompresora wygląda podobnie jak na zdjęciu poprzednim. Ciała obce mogą być zassane przez nieszczelności układu dolotowego i "przelecieć" przez silnik. Mogą też oderwać się fragmenty nagaru z komory spalania. W pierwszej kolejności następuje uszkodzenie łopatek, w dalszej urwanie wirnika.
Pracujemy w godzinach:
pn - pt: 10:00 - 17:00
pod adresem:
ul. Warszawska 18
05-500 Piaseczno
Kontakt:
662 297 135

cross

Powyższe przykłady nie wyczerpują tematu, ilustrują najczęściej spotykane przypadki.RF TURBO © 2017 Wszystkie Prawa Zastrzeżone